Lavendel, Backflow rökelse, Tulasi

  • 29 kr
I lager.

Lavendel, Backflow rökelse

Tulasi

Backflowkoner är en speciell typ av rökelsekoner med ett hål i botten och upp i konen. De används tillsammans med en backflowhållare, där konen placeras över ett hål i hållaren. Detta gör att röken rinner nedåt och slingrar sig längs hållarens form, vilket skapar en mycket effektfull och meditativ upplevelse att betrakta.
Bild nummer 2 visar hur det ser ut med en Backflow Rökelsehållare.

Backflowkoner med en blommig och frisk doft av lavendel.

Doft: Lavendel
Innehåller: 10st
Brinntid ca: 20 minuter.

Sarathi har tillverkat rökelser under varumärket Tulasi i Bangalore, Indien i drygt sjuttiofem år. Det familjeägda företaget är uppskattat för sin höga kvalitet samt sitt starka fokus på hållbarhet och socialt ansvar. Rökelsekonerna tillverkas enligt gamla traditioner på en bas av naturliga råvaror.

Tänd spetsen på backflowkonen. När en stadig glöd har bildats, blås försiktigt ut lågan. Placera alltid konen på en backflowhållare eller annat värmetåligt underlag, och se till att den inte står i närheten av något brännbart. Lämna aldrig en tänd backflowkon utan uppsikt.

Används enbart på rökelsehållare anpassade för Backflow-rökelser!