Lavendel, Doftljus & Massageljus 18h, Klinta

  • 139 kr
I lager.

Lavendel Doftljus & Massageljus

Klinta

Klintas Massageljus är helt vegetabiliska och giftfria ljus. Den vegetabiliska basen har blandats med aromaoljor av högsta kvalitet och tappats i återvunnet glas. Basen Klinta använder i deras ljus är raps, soja, kokos och parfym eller eterisk olja. Massageljuset är en 2 i 1 produkt, ljus & massageolja.  

Doft: Lavendel
Doftbeskrivning: Klinta använder enkom eteriska oljor i sina lavendelprodukter. Utöver sin tilltalande doft, har lavendel visat sig hjälpa till att lindra sömnlöshet, stress och ångest. Föreställ dig ändlösa fält av klassisk fransk lavendel. Andas in och njut!  
Brinntid: 18 timmar
Storlek:  H: 6cm,  D: 5cm 

Hur man använder ett Massageljus: Tänd ljuset precis som vanligt och vänta några minuter så att en pöl med olja samlas på ytan. Doppa sedan fingrarna direkt i den vegetabiliska oljan, alternativt häll direkt på huden. Det är inte för varmt. Den specialkomponerade olje-blandningen håller en lagom temperatur för massage, ca 55°.  Tänd och släck hur ofta du vill. Njut av värmen, doften och lugnet!