Patchouli, Animal Spirit, Goloka

  • 19 kr
I lager.

Patchouli 

Goloka

Serien Animal Spirit är en hyllning till djurens visdom. Korta, kraftfulla smudgerökelser, där varje djur och doft bär sin egen affirmation.

Patchuli är en ört eller halvstor buske som växer i Indien och sydostasien. Patchouli är en jordig och exotisk doft med en aning sötma. En förförisk och sensuell doft som traditionellt använts för att jorda och balansera. Patchouli används som basnot i en del parfymer. Doften förknippas ofta också med det sena 1900-talets hippiekultur.
Den hyllar ugglans energi: 

Doft: Patchouli
Antal stickor: ca 8st
Längd på stickorna: 12cm

Golokas rökelser tillverkas av stiftelsen Goloka Seva Trusti i Bangalore, Indien. Allt överskott av tillverkningen går till välgörande ändamål, som t.ex. matutdelning och utbildning för lantbrukare i ekologisk odling. Rökelsestickorna rullas för hand runt en bambupinne och antalet rökelsestickor i förpackningen kan därför variera något.

Rökelserna bör placeras på ej brännbart underlag. När man tänt eld och ser en fast glöd i änden på stickan, blåser man ut den. Se till att den inte är placerad nära något brännbart.