Lotus, Goloka rökelse
- 19 kr
Lotus
Goloka
Rosa lotus har en doft som är söt, blommig med en ton av honung. Växten som också kallas indisk lotus eller helig lotus. Den växer i dammar och små sjöar och är en indisk nationalsymbol. Inom buddhismen är lotusblomman också en symbol, där blommans knopp står för den andliga resan och den utslagna blomman för upplysning.
Doft: Lotus
Antal Stickor: Ca 14st
Brinntid: Ca 30min
Golokas rökelser tillverkas av stiftelsen Goloka Seva Trusti i Bangalore, Indien. Allt överskott av tillverkningen går till välgörande ändamål, som t.ex. matutdelning och utbildning för lantbrukare i ekologisk odling. Rökelsestickorna rullas för hand runt en bambupinne och antalet rökelsestickor i förpackningen kan därför variera något.
Rökelserna bör placeras på ej brännbart underlag. När man tänt eld och ser en fast glöd i änden på stickan, blåser man ut den. Se till att den inte är placerad nära något brännbart.